Omurga Platin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Omurga Platin Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurga platin ameliyatı beyin ve sinir cerrahi uzmanları tarafından yapılan düzeltme amaçlı operasyonlardır. Tümör, bel kayması, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen omurga çökmelerinde ya da dar kanal nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Söz konusu ameliyatın, insan vücudunun işlevlerini kontrol eden bir mekanizma üzerinde gerçekleştirilecek olması, ameliyat olması gereken hastaların kafasında birçok soru ve endişenin oluşmasına yol açmaktadır.

Vücuda Yerleştirilen Platinler Zararlı mıdır?

Omurga platin ameliyatı hakkında endişe duyulan başlıca konulardan birisi vücuda yerleştirilen platinlerin insan sağlığına zararlı olup olmadığıdır. Hastaların vücutlarında uzun bir süre kalacak olan yabancı cisim için bu gibi endişeler duyması gayet normaldir. Ancak bu endişeler çoğu zaman yersizdir. Çünkü platin yerleştirme ameliyatı öncesi hastaların platine uyumluluk durumu çeşitli testlerle öğrenilir. Ayrıca platin olarak kullanılan destek ünitesi, titanyum ağırlıklı ve vücutta bir ömür boyu dursa dahi herhangi bir yan etkiye sebep olmayacak malzemelerden oluşur. Bu malzemeler MR testleri için uyumludur, herhangi bir yanlış saptamaya neden olmaz.

Omurga Platin Ameliyatı Sonrası Normale Dönme Süresi Kaç Gündür?

Ameliyatlar genellikle 3 - 4 saat sürmektedir. Hastanın sırt tarafından yerleştirilen platin ameliyatı daha kolaydır. Herhangi olumsuz bir komplikasyon oluşmazsa hasta ertesi gün ayağa kalkabilir. Hareketlerinde tamamen normalleşmenin başlaması 1 hafta sürebilir. Omurganın önünden platin yerleştirilen operasyonlar ise daha zordur. Yandan açılarak platin yerleştirildiği için daha geniş bir ameliyat bölgesi söz konusudur. İlk 3 - gün sağ ve sol yanlarda drenler olur. 4- 5 gün içerisinde toparlanma başlar. 10 güne büyük ölçüde iyileşme gözlenir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Oranı Ne Seviyede Olur?

Omurga platin ameliyatının vücutta mucizevi bir doping etkisi yapmasını beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Hastaların aşırı dirençli egzersizlere katılması, çok seri hareketler yapması beklenmez. Ancak standart sevide koşabilir, zıplayabilir, eskisine göre daha hareketli bir yapıya bürünebilir. Üstelik hareketleri sırasında ağrı sızı olmaz.

İlerleyen Zamanlarda Platinleri Çıkarmak Gerekir mi?

Platinlerin omurgaya yerleştirilmesinin amacı omurgaya binen yükü belli bir süre platine bindirerek omurganın düz biçimde kalmasını sağlamaktır. Bu amaca ulaşılması için gereken süre genellikle omurga platin ameliyatının yapıldığı tarihten itibaren 3- 4 aylık süreçtir. Omurganın istenilen süre zarfında düz bir şekilde kalması ideal görünümüne kavuşmasını ve kemikler arasındaki kaymanın düzelmesini sağlar. Düzelme sağlandıktan sonra ise platinler geçici olarak aldıkları vücut yükünü tekrar omurgaya bırakır. Böylelikle işlevlerini kaybederler. Ancak işlevsiz bir halde omurga üzerinde bulunmalarında sakınca yoktur. Omurganın hareketlerini kısıtlamaz ya da öncekinin aksine farklı yönde bir kaymaya neden olmazlar. Ayrıca platinleri çıkarmak için gerçekleştirilen ameliyatlar, onların yerleştirildiği ameliyatlardan daha zor ve sancılıdır. Ancak her şeye rağmen platinlerin çıkarılmasının gerekliliği için ameliyat hekiminin görüşü önemlidir.

Omurga Platin Ameliyatı Hastalıkların Hangi Evrelerinde Uygulanırsa Etkili Olur?

Omurga platin ameliyatı, iyileştirme alanı geniş olan bir ameliyattır. Öyle ki felç olan hastalara dahi uygulanabilir. Hastalığın bu kadar ilerlemiş olduğu vakalarda ameliyat yoluna gitme kanaati cerraha bağlıdır. Bazı cerrahlar denemeye değer olduğunu düşünürken bazıları istedikleri tetkikler sonucunda denemenin ancak hastayı yormaya neden olacağını ve değmeyeceğine kanaat getirir. Böylesi vakalarda hastanın omuriliğine baskı yapan kemiklerin miktarı göz önünde bulundurulur. Eğer çok fazla kemik varsa omuriliğin işlevini yerine getirmesini engelleyen unsur bu kemikler olabilir. Omurgayı baskı yapan kemiklerden kurtarmak felçliğin baskıya bağlı olarak mı gerçekleştiğini ortaya çıkarır.

Omurga Platin Ameliyatı Yorumları

soru

Havva

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Omuiligime platin takıldı 1 ay oldu dr. Bana oturma demişti 1 ay sure nekadar doğru öğrenmek istedim.

Cevap yaz
cevap

Admin

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız en doğru olanıdır. Ancak, sorunuzla ilgili en güncel ve kesin bilgi için doktorunuza veya tedavi ekibinize danışmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

soru

Fatih Kahraman

24 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Hocam, Omurgamda parçalı kırık vardı ve ameliyat sonucu 14 platin takıldı. Rapor alabilirmiyim ?

Cevap yaz
cevap

Şahin

24 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba fatih bey, bende yaklaşık bi hafta önce omurgamda ki iki kırık sebebiyle ameliyat oldum ve 10 platin vida takıldı.Yorum tarihinize göre ameliyat olalı iki ayı geçmişsiniz nasıl oldunuz ? İyileşme süreci hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

soru

Erman

23 Mayıs 2024 Perşembe

Kepçe operatörü olmam omuriliğimdeki 9 adet platine zarar verirmi otururken sallanmadan kaynaklı olarak

Cevap yaz
cevap

Admin

23 Mayıs 2024 Perşembe

Omuriliğinizde platin varsa, doktorunuza danışmadan ağır fiziksel aktivitelerde bulunmamanız önemlidir. Kepçe operatörü olarak çalışmak, titreşim ve ani hareketler sebebiyle platinlerinizde sorun yaratabilir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak hareket etmelisiniz.

soru

Fatma gungor

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba hoca 21sene önce skolyoz dediler ameliyat oldum platin takıldı platin çıkması gerikiyormu

Cevap yaz
cevap

ELA GENCER

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Fatma hanım skolyoz ameliyatının üzerinden çok uzun bir süre geçmiş. Şayet ameliyatınızın ilk yıllarında doktorlar uygun görmüş olsaydı çoktan bu platinler çıkartılırdı. Gerek duyulmadığından dolayı şu şartlar altında platinin çıkartılması sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca o dönemde takılan platinler çoğunlukla sürekli kalan platin olması gerekiyor. Ciddiye alınacak bir durum ortada yok.

cevap

Münir

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba, 21 sene önce takılmış olan bir platini çıkarmak gerekmez. Platin iki farklı çeşitte bulunmaktadır. Bunlardan biri tekrar sökülen platinler diğeri ise sürekli kalan platinlerdir. Skolyoz için ise genellikle kalıcı platinler uygulanır ve bu platinlerin size zararı olmaz.

soru

Berkant

14 Mayıs 2024 Salı

27 gun oldu ameliyat olali 3 tane pilatin var bel fitigi ama bir sinirle tek kisilik yatak kaldirdim agrim var ne yapmaliyim tesekkurler

Cevap yaz
cevap

Neva

14 Mayıs 2024 Salı

Bu tür ameliyatlardan sonra en az 3 ay ters hareket ve ağır kaldırmanız lazım. Siz bence erken davranmışsınız. Geçirdiğiniz ameliyat da bir de platin var bu platinlere vücuda uyumu en 3 aydır. Sizi ameliyat eden doktora danışın belki platin de bir oynama vardır. Röntgen çekerek size takılan platinlerin durumuna bakar.

soru

Esin aydagdu

05 Mayıs 2024 Pazar

Iyi gunler annem 76yasinda bundan 3yil once bel fitigindan ameliyat oldu 4adet platin ve destek verici apart taktik dediler asagidan 2.ci platinini dusme sonucu kirildi suan dayanilmaz sancilari var dr.goturduk yapacak birsey yok dediler lutfen bize yardimci olurmusunuz

Cevap yaz
cevap

Ecem Su

05 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba Platinlerin omurgaya yerleştirilmesinin amacı omurgaya binen yükü belli bir süre platine bindirerek omurganın düz biçimde kalmasını sağlamaktır. Düzelme sağlandıktan sonra ise platinler geçici olarak aldıkları vücut yükünü tekrar omurgaya bırakır. Böylelikle işlevlerini kaybederler. Annenizin ağrıları platinden değil başka sebeplerden olabilir. Bence işlevini artık kaybetmiş olan platinlerin çıkarılması gerekir.

soru

Gulsen cabuk

03 Mayıs 2024 Cuma

Boynumdan skalonyoz ameliyati oldum sirtimda kas geriyo sonra icinden acima hissi ar bunlarin sebebi nedir

Cevap yaz
cevap

Dehna

03 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba. Bu sorun ameliyat sonrası skolyoz uygulanan bölgenin dikkatli bakımının yapılmaması ile alakalı olabilir. Ağrılarınızı fizik tedavi yoluyla giderebilirsiniz. Ayrıca dinlenmenize, beslenmeniz ve ameliyat bölgesinin sulu bırakılmamasına dikkat etmeniz gerekir.

soru

Nuriye Nırten kaymak

18 Nisan 2024 Perşembe

Bir hafta önce 4Platin bir fıtık ameliyatı oldum şu an yürüyorum hareketlerierim tabiki kıkısıtlı çok mutluyum normale dönmeyi bekliyorum

Cevap yaz
cevap

Hafza

18 Nisan 2024 Perşembe

Erhanalar nuriye hamım, geçirmiş olduğunuz operasyon kolaycbir operasyon değildir. İyileşmeniz eski halinize dönmeniz biraz zaman alacaktır. Ameliyat sonrası önemli olan vücudunuza iyin almanız hareketlerinizi dikkatli ve yavaş bir şekilde yapmanızdır. Doktorunuz bir süre sonra belinizi güçlendirmek için fizik tedaviye yönlendirebilir. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Hakimiyet

18 Nisan 2024 Perşembe

Omurgaya platin takmanın sebebi hem fıtık dan koruma hemde omurgayı düzeltme için yapılır. Genellikle bu ameliyatı beyin ve sinir cerrahları yapar. Ameliyatı olduktan sonra belli bir süreyi yatakta geçirirsiniz. Sizi zorlayacak hareketler yapmamanız önerilir. Ameliyat yeri geçince yavaş yavaş yürüyüş önerir hekimler. İyice iyileştikten sonra fizik tedavi yapmanızı isteyebilir hekimler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omurga Kaç Kemikten Oluşur?

Omurga Kaç Kemikten Oluşur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Omurları Türleri ve Özellikleri

Boyun Omurları Türleri ve Özellikleri

Omurga Tutulması Tedavileri

Omurga Tutulması Tedavileri

Omurga Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Daralması Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

Omurga Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

Omurga Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omurga Travmaları Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Travmaları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Omurga Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Omurga Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Belirtileri ve Tedavisi

Lordoz Çıkış Nedeni

Lordoz Çıkış Nedeni

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6