Omurga Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Omurga Eğriliği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik eğriliği ameliyatı, omurilik tedavisi için en son tercih edilen yöntemdir. Omurilik eğriliği şikâyetinde müdahale edilmesi gereken bölgenin vücut için son derece hayati konumda olması nedeniyle burada cerrahi bir operasyona başvurmaktan kaçınılır. Bunun yerine hastaların yaş grubuna ve vücut dirençlerinin durumuna göre eğriliği dışarıdan düzeltmeye yönelik tedavi yöntemleri denenir. Bunlardan ilk aşama olan ve hastanın gündelik işlerinde en az değişiklik yaşamasını sağlayan yöntem fizik tedavi egzersizleridir. Bu yöntem genellikle ameliyat için en fazla risk taşıyan 10 yaş altı çocuklarda kullanılır. Vücut gelişim sürecinde çok az yol katedebilmiş 10 yaş altı çocukların omurilik eğriliği ameliyatına tabi tutulması, akciğer gelişimini büyük ölçüde engeller. Bu yüzden omurilik eğriliğine erken yaşta müdahale etmek ve önüne geçebilmek için çocuk, vücut dayanıklılığını, kondüsyonu ve esnekliği artıracak spor egzersizlerine yönlendirilir. Daha ileri yaş grubunda olan ancak rahatsızlığı ameliyat gerektirecek kadar ilerlememiş olan hastalarda ise korse tedavisi denenir.

Omurilik eğriliği çok geç fark edilen hastalarda ise çözüm yöntemi son çare olarak ameliyattır. Ülkemizde omurilik eğriliği ameliyatı alanında son zamanlarda büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler ameliyat sonrası felç kalma ihtimali ve ölüm riskinin büyük ölçüde azalmasını sağlamıştır. Nöromonitorizasyon tekniği olarak adlandırılan ve ameliyat esnasında kişinin sinir işlevlerinin durumunu gösteren sistem ülkemize 4- 5 yıl önce gelmiştir. Omurilik ameliyatında müdahale edilen bölge, sinir hücrelerinin vücutta en yoğun olduğu bölgelerin başında gelmektedir. Ancak ameliyatı yapan cerrahın müdahale edilen sinirlerin durumunu görememesi, gözleri görmeyen bir doktor tarafından ameliyat edilmekten farksızdır. İşte bu sistem, cerrahların müdahale ettikleri sinir hücresi bloğunun durumundan anında haberdar olmasını sağlayarak vücutta oluşacak komplikasyonların önüne geçmektedir. Noromonitorizasyon tekniği geliştirilmeden önce yapılan ameliyatlarda hastaların, ameliyat masasından felç olmuş şekilde kalkma ihtimalleri fazlaydı. Zira omurilik eğriliği ameliyatını gerçekleştiren hekim, sinirlerde meydana gelen aşınmayı ancak ameliyat sonrasında hastanın bilinci yerine geldikten sonra yapılan fiziksel muayene sonrasında anlayabiliyordu. Sinirlerdeki işlev kaybının bu kadar uzun bir süre sonra anlaşılması ise tedavi edilebilme şansını tamamen ortadan kaldırıyordu. İşlev bozukluğunun ameliyat sürerken fark edilmesi durumunda böylesi sürprizlerin ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Birkaç müdahale ile sinirlerin işlevini kaybetmesinin önüne geçilebilir veya bu mümkün değilse ameliyata devam etmek için daha az riskli olan başka bir bölgeden ilerlenebilir.

Omurilik eğriliği ameliyatlarının daha risksiz ve kolay hale gelmesini sağlayan diğer bir gelişme ise ilk ameliyatın ardından düzenli olarak tekrarlanan kontrol ameliyatlarının ortadan kalkmasıdır. Önceden eğriliği düzeltmek için kemiklere yerleştirilen rodları 6 ay aralıklarla uzatmak gerekirdi. 6 aylık periyotlar omurgada tamamen düzelme sağlanana kadar düzenli olarak gerçekleşirdi. Söz konusu ameliyat maratonu hastalar için psikolojik olarak sürekli korku ve endişe duyguları yarattığı gibi; onları maddi yönden de oldukça masraflı bir sürece zorluyordu. Ancak artık gelişmiş manyetik uzatma teknikleri sayesinde ameliyat sayıları yarı yarıya hatta üçte bir oranına düşürülebilmektedir. Vücuda yerleştirilen rodların manyetik kumandalar yardımıyla uzatılması kontrol ameliyatları ile aynı işlevi yerine getirmektedir. Manyetik teknoloji ile hastalar omurilik eğriliği ameliyatının tekrar tekrar gerçekleştirilmesi derdinden kurtulmuştur. Yapılması gereken kontroller yalnızca düzenli olarak yapılacak MR testlerinden ibarettir. Testlerde görülebilecek herhangi olumsuz bir durumda izlenecek yöntem Uzman hekim tarafından belirlenir ve müdahale edilir.

Omurga Eğriliği Ameliyatı Yorumları

soru

Salih

14 Mayıs 2024 Salı

Bende 5yildır omurga eğriliği var ama daha hiç bir doktora gitmedim

Cevap yaz
cevap

Admin

14 Mayıs 2024 Salı

Sevgili Salih,

Omurga eğriliği ciddi bir durum olabilir ve uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir. En kısa zamanda bir uzmana görünmeyi ihmal etme. Sağlık önemli.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kifoz Nedenleri Nelerdir?

Kifoz Nedenleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Spondiloz Belirtileri ve Tedavisi

Spondiloz Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omurga Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omurga Kasları Sorunları

Omurga Kasları Sorunları

Güncel

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6